Prioritások sorrendje az ivóvízhálózatok kialakításánál: 1. higiénia, 2. hatékonyság 3. kényelem


Prioritások sorrendje az ivóvízhálózatok kialakításánál3. rész

Mindenki számára természetes, hogy az ivóvíznek az épületek minden kívánt pontján rendelkezésre kell állnia, mindig a legjobb minőségben, a kívánt hőmérsékleten és elegendő mennyiségben. Korábbi két cikkben megvizsgáltuk milyen megoldások állnak a szakemberek rendelkezésére ennek biztosítása érdekében. Hogyan lehet összeegyeztetni a jogi és szakmai szabályozások előírásait a mindennapi gyakorlattal, a gazdasági szempontokkal. Mostani írásban vizsgáljuk, mi szolgálja ki a felhasználók igényeit, kényelmét.

A felvetésre adhatunk egyszerű válaszokat, és felsorolhatunk olyan termékeket, amelyek modernek, dizájnosak és szolgálják mindennapi kényelmünket. De valójában csak akkor lehetséges a tényleges életminőség javulás ezen a téren, ha a bevált tervezői és kivitelezői gyakorlatot megkérdőjelezve nem csak új terméket, hanem innovatív, előremutató és okos megoldásokat alkotunk.

A higiénia vagy a hatékony hálózati kialakítások mellett fontos kérdés, hogy milyen megoldások a megfelelőek ivóvíz hálózatok szereléshez?

A választ a 430/2013. (XI.15) Korm. rendelet 8. paragrafusa adja, amely előírja, hogy az ivóvízellátó rendszereket üzemeltetőnek minden intézkedést meg kell tennie annak érdekében, hogy az ivóvíz előállítása során a vízzel érintkezésbe kerülő anyagok, termékek, a vízkezelési eljárások ne jelentsenek veszélyt az emberi egészségre, az élelmiszerbiztonságra és hatásukra ne történjen vízminőségromlás.

Szintén meghatározza, hogy Magyarország területén csak az e rendeletnek megfelelő, vízzel érintkezésbe kerülő anyagok, termékek és technológiák használhatóak.

A rendeletnek megfelelve a forgalmazóknak a termék gyártási folyamatát ellenőriztetni kell egy független intézettel, aki ez alapján állítja ki a termékek Teljesítmény Állandósági Nyilatkozatát.

Okos csaptelep, ami a palackos ásványvizek alternatívája otthonainkban.A nyilatkozat elkészítése előtt, az első hazai forgalmazást megelőzően a rendelet 5. számú mellékletében felsorolt, az ivó- és használati melegvíz-ellátásban vízzel közvetlenül érintkező anyagokat és termékeket az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) felé be kell jelenteni, amely a használat feltételeit meghatározza. Az ivóvíz biztonsági engedélyezés során az OKI figyelembe veszi a vízzel érintkező anyagból kioldódó szennyező anyagok jelenlétét, vizsgálja, hogy a technológia alkalmazása nem eredményezi-e a mikrobiológiai minőség romlását, továbbá kellemetlen íz-, és szaganyagok ivóvízbe kerülését.

Egyszerűen megfogalmazva, minden olyan megoldásnak, anyagnak, terméknek melyet ivóvízzel érintkezik, legyen az cső, csaptelep, víztároló, rendelkeznie kell OKI engedéllyel és Teljesítmény Állandósági Nyilatkozattal.

Csak így adhatunk tökéletes megoldást a felhasználóknak, családunknak:

  • legyen szó egy okos vízőrről, ami a káreseményektől védi otthonainkat,
  • legyen szó egy termosztatikus keverő csaptelepről, ami a forrázás elleni védelmet biztosítja,
  • de ide tartozik az okos csaptelep is, ami a palackos ásványvizek alternatívája otthonainkban.


Fontosnak találom kiemelni azt, hogy a magyarországi kivitelezések döntő hányadában, egy ivóvíz rendszer kiválasztása során, a bekerülési költségnek meghatározó szerepe van.
Vízhálózatok szükségesek minden épületbe, de ahhoz, hogy a hatékony hálózatok által, higiéniai szempontból is megfelelő kivitelezések száma növekedjen, ahhoz aktív párbeszéd szükséges a beruházók, a biológusok, a tervezők és kivitelezők között. A befektetők és az üzemeltetők nagyobb valószínűséggel fogadják el a tervezési, kivitelezési és üzemeltetési technikai erőfeszítéseket, ha látják az ivóvízbiztonsági tényezők életminőség javító előnyeit, valamint a bevételt növelő lehetőségeit is.

A szigorodó jogi követelmények, új szabványok és előírások léte - figyelembe véve több ezer, gyakran fel nem ismert megbetegedést, amit a kórokozókkal szennyezett ivóvíz okoz - teljesen indokolt. Az elosztó és tároló rendszerekkel szembeni különösen magas elvárásokat úgyszintén szükséges kiszolgálni.

Ily módon lehetséges csak, hogy az alacsony víztartalom, a gyakori vízcsere és a pangás elkerülése, a szabályozott vízhőmérsékletek betartása, ami jelentősen hozzájárul a higiénia javításához, de egyben a felhasználók növekvő kényelmi igényeit is kiszolgálja.

Magyarország édesvízben és hévizekben is gazdag, sőt Európa hévízben leggazdagabb térsége.


Magyarország édesvízben és hévizekben is gazdag, sőt Európa hévízben leggazdagabb térsége. Természetes vízkincse és évszázados fürdőkultúrája igazi különlegesség, mely lehetőség az egészségturizmus számára, de egyben felelősség is a műszaki szakembereknek. Vigyázni kell erre a kincsre, meg kell őrizni kiváló minőségét a felhasználásig.

A cél, hogy folyamatosan javítsuk az ivóvíz, mint legfontosabb élelmiszerünk védelmét magunk és családunk érdekében.

AJÁNLATKÉRÉS