A kivitelezésről


Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül igyekeztünk olyan műszaki területekre, szempontokra is felhívni a figyelmet, amelyeket a strangcserék kivitelezésének megkezdése előtt érdemes mérlegelni.

Fontos alapvetés, hogy a kivitelezést soha ne a technika általánosan érvényben lévő szabályai, hanem a technika állása szerint végezzük el. A technika szintje napról napra változik mindig újabb és újabb megoldásokat kínál problémáinkra. Ezek a technológiai újítások mindig összefüggésbe hozhatók a tudomány új vizsgálati eredményeivel.

Amennyiben lehetséges a strangcserét komplexen érdemes elvégezni, azaz a szerelőaknában futó összes csővezetéket úgy, mint hideg, meleg, cirkuláció és szennyvíz javasolt egyszerre, egy időben kicserélni. A teljeskörű strangcsere hátterében áll, hogy a csőanyagok cca. 10-20%-át teszik csak ki a teljes beruházási költségnek.

A legnagyobb hányadot a bontási, hulladék elszállítási illetve a helyreállítási munkálatok adják. Mind ezek miatt nem a beépítésre kerülő csőanyag árán érdemes spórolni, ami minden esetben a minőség csökkenésével is együtt jár, hanem olyan műszaki megoldásokat kell választani, amikkel a kivitelezés felgyorsítható, leegyszerűsíthető így időt és pénzt takaríthatunk meg. Továbbá a felújítással jár kellemetlenségeket is minimalizálni lehet, ha egy „kosszal” történik a strangcsere.

Amennyiben a szerelőaknában egyéb gépészeti vezetékek is futnak úgy, mint szellőzés, fűtés stb. akkor azok együttes cseréje is megfontolandó. Az is mérlegelendő, hogy a strangcserékkel egyidőben a lakásonkénti hideg-, és melegvizes fogyasztásmérők cserélése időszerű-e.

 

Kép: REHAU Rautool A-light combi QC szerszám

 

Hideg,- meleg – és cirkulációs strangok:
Anyagválasztása:

A csőanyagválasztást mindig előzze meg egy ivóvízminőségvizsgálat, amire alapozva lehet meghatározni a felhasználható anyagokat. A 201/2001. (X.25) Korm. rendelet előírja, hogy az ivóvízzel érintkező anyagok és a különböző vízkezelési eljárások nem jelenthetnek veszélyt az emberi egészségre, és hatásukra nem történhet vízminőségromlás. Magyarországon csak a rendeletben megengedett anyagok és technológiák alkalmazhatók az ivóvízellátásban. Ezeknek olyannak kell lennie, amivel épületen belül nem befolyásoljuk kedvezőtlen irányban a vízművek által szolgáltatott vízminőséget. Csak engedéllyel (OKI, ÉMI teljesítményállandósági nyilatkozat) rendelkező csöveket, szerelvényeket használjunk a vízvezetéki strangok cseréje során pl. REHAU RAUTITAN univerzális csőrendszer.

 

 

A vízcsőátmérők meghatározása:

A vízvezetéki strangok csőátmérőinek megválasztása a meglévő csődimenziók függvényben történik. Amennyiben a csőhálózat kiterjedt, összetett, úgy épületgépész tervező bevonására is szükség lehet, aki hidraulikai méretezéssel alátámasztva határozza meg a csőméreteket. A csődimenziók méretezésénél két elvnek kell együttesen érvényesülnie: elégséges keresztmetszet a vízfogyasztók ellátásához, valamint minimális keresztmetszet ivóvízhigiénia szempontból, hogy ne alakuljanak ki „lomha” áramlási szakaszok az alacsony vízsebesség miatt, ami kedvezne a baktériumok elszaporodásának.

Ivóvíz higiéniai tippek a szereléshez:

  • Figyeljünk oda a vízvezetéki csövek kiszállítására az építkezésre és azok tárolására az építkezésen. Pl. a cső- és szerelvényzáró kupakokat csak közvetlenül a beszerelés előtt távolítsuk el, így elkerülve, hogy szennyeződés jusson azokba a környezetből vagy akár a dolgozókról.
  • Tisztán dolgozni, hogy se a környezetből se a munkát végzőkről ne kerüljön szennyeződés az ivóvízzel érintkező csövekre, szerelvényekre.

Minden munkafolyamat még a legkisebb javítás is kerüljön írásosan dokumentálásra.

 

Kép: A RAUTITAN toldóhüvelyes idomoknál minimális a csőkeresztmetszet-szűkülés

 

Vízcsövek hőszigetelése:

Az optimális csővezetés és a hideg - melegvíz csővezetékének egymásra hatása összetett kérdés, de szerencsére ebben a kérdéskörben is jó támpontokat adnak nekünk az európai szabványok. A németországi ivóvízszabványban, a DIN 1988-300-ban megtalálhatjuk, hogy a hidegvíz hőmérséklete a csőhálózatban nem emelkedhet 25 °C fok fölé. Ezt a hőmérsékletet legegyszerűbben a higiénia alapját jelentő vízcsere segíti kitűnően, de biztos megoldást kizárólag a hidegvízhálózatok hőszigetelése jelenti. A fenti szabvány leírja azt is, hogy 60 °C-fokot kell tartani a HMV hálózatokban. A hőmérséklet ilyen magasan tartásának úgyszintén higiéniai, mikrobiológiai okai vannak, hiszen ezzel biztosan meg tudjuk akadályozni a Legionella baktériumok szaporodását. Ezen javaslatoknak megfelelően a vízhálózatok hőszigetelésre mindenképpen kellő figyelmet kell fordítani. A szakemberek számára a DIN 1988-200 szabvány megadja azokat a minimális hőszigetelési vastagságokat mind hideg mind HMV hálózatok esetén, amelyekkel a higiénia biztosítása mellett energiahatékonnyá tehetjük hálózatainkat.

Nézzünk meg ezek közül néhány hőszigetelési értéket:

1. táblázat: Hidegvíz hálózat kialakítása során javasolt néhány hőszigetelés vastagság a DIN 1988 – 200 szerint

 

2. táblázat: Melegvíz hálózat kialakítása során javasolt néhány hőszigetelés vastagság a DIN 1988 – 200 szerint

 

Kép: RAUTITAN stabil, flex gyári szigeteléssel ellátott csövek

 

REHAU szerelési szerszámok:

A REHAU csövek szereléséhez speciális szerszámokra van szükség, amikkel gyorsan és tisztán lehet dolgozni. A REHAU kötéstechnika egyik jellemzője az egyszerűség. Ez a kötések elkészítéséhez szükséges szerszámokra is igaz. A szerszámok kifejlesztésekor fontos szempont, az egyszerű felépítés, a jó kezelhetőség és az alacsony karbantartási igény. Kezdetben a RAUTOOL H1 mechanikus-hidraulikus szerszám alkotta szerszámok gerincét.

A piaci igények, illetve a szerelői szokások változását figyelembe véve a REHAU elkezdte az akkumulátoros szerszámok forgalmazását is. Az új szerszámok mellett megjelentek egyéb olyan kiegészítők, melyek csökkentik a szereléshez szükséges időt. A REHAU Kft. által 2014.-ben kiadott terméklista több újdonságot tartalmaz.

Az egyik újdonság a három különböző átmérőt (16/20/25) tartalmazó villapár mely használatával egy kisebb lakásnál elhagyható a villapárok szükségtelen cseréje. Fontos megjegyezni, hogy a tágítóhoz kapott rögzítő stiftet kell használni. A csövek feltágításához szükséges kézi tágító is megújult az új szín mellett a fejrész egy úgynevezett Quick-Change (röviden QC) kialakítást kapott, melyre az új QC tágítófejek bajonettzár gyorsan csatlakoztathatók. A QC kézi tágító szerszámra a régebbi tágítófejek gond nélkül rögzíthetők, de ekkor a bajonettzáras mód nem működik. A tágításnál maradva a gyengébb fizikummal rendelkező szerelők részére elérhető egy X-Pand nevű akkumulátoros tágítószerszám is. Az újdonságok bemutatásának végére maradt a legújabb fejlesztésű RAUTOOL A-light 2 akkumulátoros kéziszerszám mely különlegessége a kettős funkció. A kötés létrehozásához szükséges villapárok mozgatásán kívül a szerszám fején elhelyezésre került egy tágító egység is, így egy szerszámmal lehet a csövet tágítani és a kötést elkészíteni.

Kép: REHAU Rautool A-light combi QC szerszámKép:REHAU Rautool A-light combi QC szerszám

 

 A REHAU szerszámok megvásárolhatók illetve a szerelés idejére kibérelhetők. Vásárlással kapcsolatban kérjük, keresse irodánkat vagy vegye fel a kapcsolatot a területileg illetékes üzletkötő kollégával. Amennyiben bérelni szeretne, szerszámot úgy forduljon partnerünk felé a SZÉKELYSZERSZÁM Kft.-hez (1097 Budapest, Határ út 50/a.; Tel:+36(20) 417-1110 vagy +36(20) 417-1120; email:Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.; nyitva tartás: H-P 8:00-16:00)

 

Szennyvíz lefolyócsövek:
Alapanyagválasztás:

A szennyvíz ejtővezetékek anyagválasztását illetően több szempontot érdemes figyelembe venni strangcsere esetében. A zaj egy meghatározó tényező, amivel számolnunk kell, mivel a korábban beépítésre került lefolyócsövek úgymint eternit a tömegéből és a PVC a használat során történő lerakódások miatt jelentősen zajcsillapítóképességgel rendelkeztek, amit az újonnan beépítésre kerülő lefolyó csöveknek is teljesíteniük kell. Ezért fontos, hogy hangcsillapított kivitelű lefolyócsövek válaszunk. További szempont a szennyvíz hőmérséklete és összetétele, az új csővezetéknek bírnia kell a magas szennyvízhőmérsékletet, a zsíros anyagokkal és vegyszerekkel terhelt közegeket. Ezért építsünk be olyan csöveket, amik tartósan bírják 90°C-nál (rövid ideig 95°C-nál) magasabb hőmérsékleteket zsír - és vegyszerállók. REHAU RAUPIANO csőcsalád a fenti elvárásoknak tökéletesen eleget tesz.

 

Kép: REHAU RAUPIANO hangcsillapított lefolyócső

 

A lefolyócsövek átmérőinek a megválasztása:

Hasonlóan mint a vízvezetéki strangok csőátmérőinek megválasztása esetében itt is a meglévő csődimenziók függvényben történik a méretek kiválasztása. Amennyiben a csőhálózat kiterjedt, összetett, úgy épületgépész tervező bevonására is szükség lehet, aki hidraulikai méretezéssel alátámasztva határozza meg a csőméreteket.

Lefolyócsövek rögzítése:

A testhangok úgy keletkeznek a szennyvízelvezető rendszerekben, hogy az áramló közeg rezgésbe hozza a cső falát. Ez a rezgés a rögzítő elemeken keresztül átadódik az épületszerkezetnek, ahol a rezgés tovább terjed és léghang formájában zajforrásként jelentkezik az épületek más részein is.
Eszerint a rögzítéstechnikának különös jelentősége van a kialakításnál, mivel ez teremti meg az összeköttetést a csőrendszer és az épületszerkezet között. A hangcsillapított lefolyócsövek gyártói nem mind kínálnak rendszereket, vagyis a csővezeték mellé nem ajánlanak zajcsillapított rögzítéstechnikát, pedig ezzel tovább növelhetnék a zajcsillapítás eredményességét.
A REHAU úgy gondolja, hogy hatékony zajcsillapítás csak a léghangok és a testhangok együttes csillapításával érhető el, ezért a kínálatban a csővezeték mellet egy szabadalmaztatott rögzítés technika is megtalálható.
A cső és a fal közötti kapcsolatot egy lazán érintkező támasztóbilincs jelenti. A csövet a támasztóbilinccsel fix, rögzítés nélkül érintkező rögzítőbilincs tartja a helyén. A cső, a rögzítés és az épületszerkezet ezen messzemenő mechanikai szétválasztásával a testhangok átvitele a lehető leghatékonyabban kerül így kiküszöbölésre.
Fontos azonban megjegyezni azt is, hogy a hanghidak csökkentik a hangszigetelő rendszer hangcsillapító hatását. Ezért kerülni kell a csővezeték szerelőfallal és az épületszerkezettel való közvetlen érintkezését is.

 

Kép: REHAU szabadalmaztatott kettős hangszigetelt csőbilincs

Csővezetékek elhelyezkedése az aknában:

Talán sokak számára meglepő értékeket mutatnak a fenti táblázatok, mégis egy rosszul megválasztott hőszigetelési vastagság elindíthat hőcserét a hideg és melegvíz vezetékek között. Pontosan ezért gyakran visszaköszönő probléma az egymás mellé helyezett hidegvíz, HMV és cirkuláció vezeték. Mind aknában mind aljzatban való elhelyezés esetén meg kell találni az optimális helyet, útvonalat és hőszigetelési vastagságot. A szabvány ezen esetekhez 13 mm hőszigetelést javasol a hidegvíz a vezetékekhez is.
Az aknában való vezetés során optimális megoldást nyújthat számunkra, hogy a hidegvíz vezetékünket nem a fűtési és HMV csövek mellett helyezzük el, hanem például a csatornacső „termikus árnyékába” helyezzünk. Ezt a lenti képek nagyon jól szemléltetik. Abban az esetben, ha hidegvíz a melegvíz és a fűtési csövek mellé kerül (1. kép) a beépítés során, akkor folyamatosan ki van téve a meleg csövek hőterhelésének. Kissé szokatlan ötlet adhat megoldást, mégpedig az, hogy a hidegvíz csövet a csatornacső másik oldalára tesszük (2. kép). Ebben az esetben a csatornacső termikus elválasztóként tud funkcionálni, hiszen a szennyvízcső a folyamatos kiszellőzés során elviszi a hőterhelést. Így az képes megakadályozni a hidegvíz felmelegedését.


1.kép: Akna szerelési metszet, termográfiai felvétel:
Hőmérséklet eloszlása az aknán belül (hidegvíz 8 óra stagnálás után)
(csővezetékek balról jobbra: fűtés előremenő, fűtési visszatérő, HMV, cirkuláció, hidegvíz, csatorna)

 


2.kép: Akna szerelési metszet, termográfiai felvétel:

Hőmérséklet eloszlása az aknán belül (hidegvíz 8 óra stagnálás után)
(csővezetékek balról jobbra: fűtés előremenő, fűtési visszatérő, HMV, cirkuláció, csatorna, hidegvíz)

 

A zajcsillapításért sokat tehetünk jó tervezési ötlettel is. Ha az ejtő vezetékek alján kialakuló zajt szeretnénk csökkenteni, akkor megoldás lehet könyök helyett két 45°-os idomot alkalmazunk. További zajcsökkenést érhetünk el, ha az idomok közé egy 25 cm-es egyenes, nyugalmi szakaszt iktatnunk be.

 

 

Gondolkodjunk rendszerben! A REHAU RAUPIANO lefolyócsövek a rögzítéstechnikával és tűz védelmi mandzsettákkal teljeskörű rendszerszíntű megoldást kínálnak.

 

Szerelői oktatások:

A REHAU csőszerelési technológiák elsajátítása érdekében szerelési képzéseket tartunk a REHAU Akadémián (2051 Biatorbágy, Rozália park 9.). Az oktatások menüpont alatt tájékozódhat aktuális képzéseinkről.

 

REHAU termékek beszerzése:

Nagykereskedő partnerek: Benedek és Társa Kft.; CU-Impex Kft.; Ferenczi Épületgépészet Kft.; Gépész Holding; GIENGER Kft.; MART Kft.; Radiátor 75 Kft.; SZATMÁRI Kft.; Vas Épületgépész

Kivitelezés átfutási ideje:

A REHAU rendszereivel és jól szervezett munkafolyamatokkal 1 nap alatt 1db strang kicserélhető.

A lakók részéről nagyfokú együttműködés és megértés szükséges. Nem kizárt, hogy a kivitelezés idejére akár szabadságot is szükséges kivenni a lakók oldaláról. A munkálatok koordinálásában a kivitelezők és a lakók között nagy segítséget nyújthat a közös képviselők, gondnokok aktív részvétele.

Kibontott anyagok kezelése:

A kiszerelésre kerülő csővezetéki anyagok veszélyes anyagoknak minősülnek, így a munkaterületen történő elhelyezéséről, elszállításáról az előírások szerint kell gondoskodni.

Építőmesteri, szakipari helyreállítások:

A strangok nagy általánosságban a WC-ék mögött húzódnak, így a csőcserék után szükséges azok elrabicolása (gipszkarton, csempeburkolás) biztosítva a hozzáférést a szerelvényekhez úgy, mint vízóra, lakáselzáró szerelvények. Lakók egyedi igényeinek egyeztetése is szükséges lehet a helyreállítások során.

Tűzvédelmi határok:

Mivel a szerelőaknák vertikálisan futnak az épületben, így a különböző lakószinteken való átmenetel során tűzszakaszokat is érintenek, amelyeket a strangcsere után is az előírásoknak megfelelően kell kialakítani. A tűzvédelmi átvezetésekhez csőre szerelhető mandzsetták, speciális felületkezelések illetve lapok szolgálnak. A Katasztrófavédelem illetékes munkatársát javasolt bekapcsolni a tűzszakaszok szakszerű kialakításába.

 

Kép: tűzvédelmi mandzsetták elhelyezése

 

A rendszer átadása:

A csővezetéki rendszer átadásához jegyzőkönyvben dokumentált nyomáspróbának kell megvalósulnia, valamint a vízhálózatot fertőtleníteni, átmosatni szükséges.

Garancia:

Gondolkodjunk rendszerben, hogy kibővített gyártói jótállást érvényesíteni tudjuk. A REHAU RAUTITAN univerzális csőrendszerhez akár 10éves írásos rendszergaranciát is kaphat.

AJÁNLATKÉRÉS