A strangcsere haszna


1. Haszon: Kifogástalan állapotban lévő hideg ivóvíz elérése strangcsere után köszönhetően a beépítésre kerülő higiénikus RAUTITAN PE-Xa csőrendszernek a hozzátartozó holtérmentes kötéstechnikának.

 

A vízvezetéki strangok cseréjénél a legnagyobb megoldandó feladatot a higiénikus vízellátás biztosítása jelenti.

A vízszolgáltatás felelősségi határa a vízművek részéről a mérőóra csonkjáig terjed a mérőóra után mi magunk (üzemeltetők, felhasználók, bérlők stb.) vagyunk felelősek az ivóvízhigiéniáért.

Hidegvíz – Aminek hidegnek kell lennie, az maradjon az is!

 

  • A víz a legfontosabb élelmiszerünk.
  • A víz romlandó! (Az ételeinket is pl. hűtőszekrényben tároljuk.)
  • A víz élvezhetetlen tud lenni.
  • A vizet úgy kell „tárolnunk”, mint egy élelmiszer.
  • A víznek kifogástalan állapotban kell rendelkezésre állnia
  • Az ivóvíz nem steril. Különböző szerves és szervetlen összetevői vannak.
  • Tesztelje, hogy 30másodperc mosdócsap használat után a hidegvíz max. 20°C-os marad-e! → Ha nem akkor a rendszeren be avatkozást kell elvégezni pl. strangcsere.

 

A higiénikus ivóvíz egyik fő ellensége a legionella baktérium, aminek legfőbb tápláléka:

  • Kalcium, Magnézium →elvízkövesedett csőhálózatok
  • Vas →elrozsdásodott elemek a horganyzott csőhálózatban
  • Gumi →tömítések, szelepmembránok

 

 

Mi befolyásolja az ivóvíz minőségét?

  • stagnálás →baktérium elszaporodást elősegíti, valamint kedvez a káros anyagok kioldódásának a fémcsövekből pl. rozsda, ólom stb.
  • hőmérséklet → cca. 30-45°C között a baktériumok kiválóan tudnak fejlődni
  • beépített anyagok →az engedélyekkel nem rendelkező anyagok veszélyt jelenthetnek az ivóvíz minőségére
  • kivitelezés milyensége →pl. ritkán használt, pangó csőszakaszok higiénia problémákat jelentenek a teljes rendszerre nézve
  • karbantartás, üzemeltetés →hiányuk szintén kihatással van az ivóvíz minőségére, és a vízkárokra

 

A meglévő rendszerekben lévő horganyzott és ólom csöveknek egészségi kihatása vannak (egészségügyi határérték 10 mikro gramm/liter) a krónikus mérgezésekre, idegrendszerre, a gyereke és fiatalok szellemi fejlődésére. Az ólom ötvözőanyagokban is jelen van úgy, mint előrehaladott rozsdásodás a horganyzott csövek esetén, amik fel tudnak szabadulni az ivóvízben.

Ahhoz, hogy biztosan meggyőződjük az ivóvíz kifogástalan állapotáról érdemes rendszeresen (legalább évente egyszer) vízmintavételt készíttetni.

2. Haszon: Kifogástalan állapotú meleg használati víz elérése strangcsere után köszönhetően a beépítésre kerülő higiénikus PE-Xa csőrendszernek a hozzátartozó holtérmentes kötéstechnikának.

 

 

Melegvíz – Aminek melegnek kell lennie az, maradjon meleg is!

A melegvíz esetében hasonlóan, mint a hidegvíznél a higiénia biztosítása a legnagyobb feladat. Az átgondolt szakszerűen kivitelezett strangcserékkel sokat tehet mind ezért.

  • Higiénia problémák léphetnek fel a langyos víz miatt. 37°C és 42°C közötti hőmérséklettartományban, ami ideális a legionella baktériumok fejlődéséhez és elszaporodásához.
  • Tesztelje, hogy 30másodperc után rendelkezésre áll-e a mosdócsapon legalább a Tvíz>55°C hőmérséklet. Ha nem akkor a rendszeren beavatkozást kell elvégezni pl. strangcsere.
  • A melegvíztermelő kilépőcsonkján minimálisan 60°C vízhőmérséklet egész évben biztosított-e.

 

A melegvízhálózaton termikus fertőtlenítést kell rendszeresen elvégezni úgy, hogy legalább 70°C-ra felfűtjük a vizet ezzel elpusztítva a kórokozókat a csőhálózatban.

A zuhanyzás során a vízpárával könnyen a tüdönkbe juthatnak a kórokozók, amik a legyengült (idősek, krónikus betegségben szenvedők) vagy a fejletlen (gyermekeink) immunrendszerrel rendelkező emberek szervezetében tüdőmegbetegedéshez vezethetnek.

 

Cirkuláció

A cirkulációs vezetékről hasonlóan kell gondolkodnunk mint a melegvízről. A cirkulációs vezeték gondoskodik arról, hogy a melegvíz ne hüljön túlzottan vissza a hálózatban és hogy a melegvíz 55°C 30 másodperces kifolyás után rendelkezésre álljon folyamatosan a melegvízcsapon. Ehhez a melegvizet gondosan méretezni, kialakítani és üzemeltetni kell. A cirkulációs hálózat körültekintő tervezése és kivitelezése úgyszintén fontos eleme a megfelelő ivóvízhigiénia kialakításának. A szabvány azt javasolja, ha a csővezeték víztartalma nagyobb mint 3 liter, akkor a HMV-termelő lecsatlakoztatása és a legtávolabbi vízvételi hely között keringtető szivattyút kell beépíteni a hálózatba. Ezt értelmezhetjük úgy is, hogy a 3 litert nem meghaladó csőszakasz esetén nem szükséges cirkuláció. A cirkulációs vezetékeket és szivattyúkat úgy kell méretezni, hogy a cirkulációs rendszerben a melegvíz hőmérséklete és a vízmelegítő kimenetén lévő vízhőmérséklet különbsége ne legyen nagyobb, mint 5 Kelvin - fok. A szabvány arra is javaslatot tesz, hogy a cirkulációs vezetékeket közvetlenül a termosztatikus keverők elé kell bekötni. Energiahatékonyság növelő célzattal megtalálhatjuk azt is, hogy a higiéniailag kifogástalan viszonyok között a cirkulációs rendszerek üzemeltetésük során 24 óránként legfeljebb 8 óráig csökkentett vízhőmérséklettel üzemelhetnek, például a cirkulációsszivattyú kikapcsolásával.

Az ivóvízhigiénia jogi aspektusa, törvényi szabályozás:

§ Az ivóvízvezetékek létesítésével kapcsolatban a 201/2001. (X.25) Korm.rendelet az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről rendelkezik. A kormányrendelet az emberi fogyasztásra szánt víz minőségi követelményeire és vízminőség-ellenőrzés rendjére terjed ki.
§ 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet értelmében a szolgáltató felelőssége a vízmérő utáni csatlakozásig (szolgáltatási pont) terjed.
§ 2011. évi CCIX. Törvény a víziközmű-szolgáltatásról.
§ 58/2013. (II. 27.) Korm. rendelet a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról
§ OKI (Országos Közegészségügyi Intézet) által minősített anyagok beépítése engedélyezett csak az ivóvízhálózatokba. (A letöltésekben megtalálja a REHAU honlapról ide vonatkozó engedélyeit.)

3. Haszon: Csőtörésből származó káresemények és anyagi károk megszűnése a strangcsere után köszönhetően az alkalmazásra kerülő O-gyűrű nélküli önmagában tömítő toldóhüvelyes kötéstechnikának.

 

A vízvezetékek folyamatosan a hálózati nyomás alatt állnak, ezért meghibásodás, víz elfolyás esetén fokozott veszélyt jelent az épületszerkezetre és az ingóságokra.
A legnagyobb kárt a javításoknál is előszeretettel alkalmazott flexibilis csövek tönkremenetele okozza, ami gyakran hosszabb ideig rejtve maradó, vagy máshol jelentkező ázási foltok, penészedés formájában jelenik meg. A felújított lakás, a benne lévő értékek a lakás természetes használatának felesleges kockáztatása.
Sorozatos dugulások, csőtörések kárösszege, javítási költségei, az elfolyt víz díja mind pénzkidobás.

4. Haszon: Nyugodt alvás áramlási zajok megszűnése után a lefolyóvezetékben köszönhetően a strangcsere során beépített hangcsillapított lefolyócsőnek.

 

Az állandó zaj megterhelést jelent az ember számára, gyakran szinte észrevétlenül egészségügyi problémákat okozhat a folyamatos idegi megterhelés. A modern nyílászárók hangszigetelő képessége nagyságrendekkel jobb, így cseréjük után a környezetből érkező zajterhelés lényegesen kisebb lett. A belső zajterhelések jelentősége megnő, mely ellen már nem egyszerű védekezni.

A szennyvízelvezető rendszerekben mind a testhang, mind a léghang fellép. A lefolyócső a benne lévő áramlás (testhang) és az áramlási zajok (léghang) miatt jön rezgésbe, lesz zajos.

Miért lesznek egyre zajosabbak a vízhálózatok?

Az ivóvíz vezetékek különböző vezetékszakaszaiban a megengedett sebességek eltérőek. A cirkulációs vezetékben 0,7 m/s a gerincvezetékben 2,0 m/s a csapoló vezetékben pedig 4,0 m/s betartása az indokolt.

Ezen értékeket a csőhálózatban kialakuló rozsda, vízkő hatására történő keresztmetszet csökkenések miatt jelentősen túllépik, ami az egyik oka az erős és növekvő zajterhelésnek. A másik ok, ma lényeges több háztartási gép üzemel a lakásokban, mint évtizedekkel ezelőtt.

5. Haszon: Energiamegtakarítás a hideg, meleg és- cirkulációs vezetékek hőszigetelt csőre való cserélésével a strangcsere után.

 

Az elmélet és a gyakorlat egyértelműen összecseng abban, hogy a vezetékek felújítását követően jelentős az energia megtakarítás, ezzel együtt pedig a lakók rendszeres költségeinek csökkenése.
Megállapíthatjuk, hogy sem a hideg, sem a meleg vezetékek hőszigetelő tulajdonságai nem megfelelőek. Ennek következménye, hogy indokolatlanul a melegvíz vezeték hűl, a hidegvíz vezeték felmelegszik és a csapolókat a szükségesnél hosszabban folyatjuk. A szabvány szerinti 13mm vastag hőszigetelések elhelyezésével, illetve a szerelőaknában lévő csövek pozícióinak átgondolásával mind ez megszüntethető.

A STRANGCSERE.HU a technika állása szerinti megoldást javasolja Önnek a strangok cseréjére, hogy a legnagyobb haszonnal gazdagodjon.

AJÁNLATKÉRÉS